Jubileusz 70-lecia biblioteki w Raciborsku

Podczas Rodzinnego Świętowania z okazji jubileuszu 70-lecia filii bibliotecznej w Raciborsku było jubileuszowo, ale przede wszystkim rodzinnie i wesoło.

W niedzielę 26 maja w Raciborsku odbyło się Rodzinne Świętowanie z okazji 70-lecia powstania biblioteki w Raciborsku. Na jubileuszowe spotkanie przybyli licznie zaproszeni goście, m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Rafał Ślęczka, Radna Rady Miejskiej w Wieliczce Elżbieta Sendor, Radna Rady Powiatu Wielickiego Beata Chorobik, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Krzysztof Kałuża, sołtys Maria Michalik, prezes OSP w Raciborsku Ryszard Chwastek wraz ze strażakami, Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Raciborsku, czytelnicy i miłośnicy biblioteki oraz liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Na początku jubileuszowego spotkania dyrektor biblioteki Piotr Sionko przekazał podziękowania pracownikom biblioteki, a szczególnie Wandzie Dziewońskiej za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa, Bernadecie Leśniowskiej-Gustyn obecnie pracującej bibliotekarce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciborsku za nieocenioną pomoc i wieloletnią współpracę z biblioteką oraz Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej za wspólne konkursy i projekty czytelnicze.

Na spotkaniu zaprezentowana została biblioteka, jej historia, współpraca ze środowiskiem lokalnym i wkład w rozwój czytelnictwa i szerzenia kultury. Można było obejrzeć wystawę „Biblioteka w Raciborsku dawniej i dziś”, która powstała z materiałów utrwalonych na kartach bibliotecznej kroniki.

Nie zabrakło tortu jubileuszowego i konfetti oraz wspaniałej zabawy. Na scenie wystawiony został spektakl dla najmłodszych „Wymieciona dżungla” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Bajki. W bibliotece rozstawione były stoiska biblioteczne z manualnymi warsztatami oraz malowaniem twarzy, a przed budynkiem skręcano balony tworząc różnorakie zwierzaki, kwiatki i miecze. Podczas całego wydarzenia ekodoradcy z Eko Wieliczka udzielali informacji o programie Czyste Powietrze, a dla dzieci przygotowali liczne niespodzianki.

Partnerem obchodów 70-lecia biblioteki była Eko Wieliczka, która była sponsorem spektaklu teatralnego oraz Lokalna Grupa Działania Powiatu Wielickiego, która zasponsorowała jubileuszowy tort.

Dziękujemy OSP w Raciborsku za udostępnienie i pomoc w przygotowaniu Sali, na której mogliśmy wspólnie świętować.

Biblioteka w Raciborsku istnieje już 70 lat – tyle wspólnie przeżytych lat. Na nie składały się dziesiątki wydarzeń i spotkań oraz ludzie związani z tym miejscem, którzy przez swoje działania tworzyli miejsce otwarte dla wszystkich, miejsce spotkań w czasie i przestrzeni.

Z tej okazji, JUBILATCE życzymy wszelkiej pomyślności na kolejne lata działalności, dalszych sukcesów mających wpływ na rozwój intelektualny mieszkańców oraz wielu radosnych chwil.

Autor: Małgorzata Ślusarek