Mały Książę w Częstochowie

W miniony piątek na zaproszenie Fundacji Oczami Brata z Częstochowy, Wspólnota Młodzieży Niepełnosprawnej w Wieliczce wystawiła spektakl „Mały Książę” na deskach częstochowskiego Teatru Nowego. Członkowie Wspólnoty mieli też okazję zapoznać się z przedstawicielami oraz podopiecznymi Fundacji Oczami Brata.

Spotkanie DKK

20 czerwca o godzinie 17:30 w wielickiej bibliotece odbędzie się kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim będzie książka Agaty Tuszyńskiej - „Narzeczona Schulza””. Wszystkich uczestników oraz osoby, które chciałyby dołączyć do naszego dyskusyjnego grona serdecznie zapraszamy!

Warsztaty Dobrego Życia

19 czerwca w godz. 17.30 – 20.00 Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu Warsztaty Dobrego Życia. Zajęcia pt.: "Wakacje na luzie" poprowadzą Monika Chmura i Magdalena Oberc – trenerki działające w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Twoja Siła.

Warsztaty Dobrego Życia – pokochaj siebie na wiosnę

W środowe popołudnie Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce gościła uczestników Warsztatów Dobrego Życia. Podczas majowych zajęć trenerki ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Twoja Siła” pokazały co należy zmienić w swoim życiu, aby pokochać samego siebie.

Górnicy z kopalń świata na dawnej fotografii

W podróż szlakiem kopalń zaprasza międzynarodowa wystawa „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce od 26 kwietnia do 31 sierpnia 2024 r. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z zagranicznymi muzeami.

O powroźnictwie w grafice

Wystawa „Powroźnictwo w grafice z kolekcji prywatnej” opowiada o dwóch rodzajach aktywności człowieka, dość odległych od siebie, czyli umiejętności wytwarzania lin w zestawieniu z wyrafinowaną dziedziną sztuki - grafiką. Można ją oglądać od 18.04 do 25.08.2024 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Szczęście zaczyna się w głowie

W czwartkowe popołudnie w Wielickiej Mediatece odbyło się inspirujące spotkanie, którego tematem przewodnim było szczęście. Wydarzenie zorganizowała Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce wspólnie z partnerami Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Twoja Siła”, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce oraz Centrum Zdrowia Psychicznego Leonardo da Vinci w Wieliczce.

Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce

Spektakularne dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze można podziwiać w Zamku Żupnym w Wieliczce od 4 kwietnia do 22 września 2024 roku na wystawie „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”.

Warsztaty teatralne dla Młodzieży Wspólnoty Niepełnosprawnej

Próba, próba i jeszcze raz próba… tak właśnie wtorkowe popołudnia spędza Wspólnota Młodzieży Niepełnosprawnej w wielickiej bibliotece! Z tygodnia na tydzień wszyscy intensywnie ćwiczą przed premierą spektaklu. Nad każdą próbą czuwa nasza reżyser Pani Edyta Trojańska-Urbanik, udzielając cennych porad i wskazówek. Premiera już niebawem!

100 lat temu w Wieliczce / luty 1923

W prasie codziennie, w lutym przed stu laty, wspominano o Wieliczce m. in. przy okazji postaci Ludwika Młynka, kilku przestępstw, paru spraw górniczych (w tym o renesansowym poemacie Adama Schrötera o salinach) i tajemniczych przepowiedniach meteorologicznych.