Potęga świętości – spotkanie wokół książki

24 lipca, w dniu wspomnienia św. Kingi, 25 lat po ogłoszeniu jej świętą, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, wielicka biblioteka, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Starosta Wielicki oraz Prezes Kopalni Soli Wieliczka byli gospodarzami spotkania z Piotrem Stefaniakiem, autorem najnowszej publikacji Wydawnictwa Avalon pt. Potęga świętości. Cztery święte córki króla Beli IV : Kinga, Konstancja, Małgorzata i Jolenta.

Dni św. Kingi z wielicką biblioteką

Tegoroczne obchody dni miasta zaczynamy 24 lipca, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, spotkaniem autorskim o książce ukazującej życie św. Kingi w innym, niż najbardziej powszechnym, ujęciu i kontynuujemy 27 lipca, zapraszając dzieci i młodzież z rodzinami do rozwiązywania zagadek i udziału w warsztatach

Żywe Obrazy - warsztaty animacji z Intermediateką

26 czerwca w murach wielickiej Mediateki odbyły się warsztaty Żywe obrazy, będące częścią projektu Sztuka Nowych Mediów dla Wszystkich realizowanego przez Fundację Czas Dzieci i artystów z Intermediateki. Warsztaty zostały dostosowane do potrzeby grupy ze Wspólnoty Młodzieży Niepełnosprawnej w Wieliczce.

Rodzinne Lato w Muzeum 2024

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na letnie spotkania w ramach „Rodzinnego Lata w Muzeum”. Na uczestników czekają ciekawe tematy i mnóstwo zabawy - od solnych podróży, przez rozmowy o herbie, kopalnię z dreszczykiem, odkrywanie natury sąsiadującej z zamkiem, spotkań z duchem Skarbnikiem, tropienie górniczych szybów po dawne wspomnienia i poznawanie świata górników.

Spotkanie DKK

20 czerwca o godzinie 17:30 w wielickiej bibliotece odbędzie się kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim będzie książka Agaty Tuszyńskiej - „Narzeczona Schulza””. Wszystkich uczestników oraz osoby, które chciałyby dołączyć do naszego dyskusyjnego grona serdecznie zapraszamy!

Warsztaty Dobrego Życia

19 czerwca w godz. 17.30 – 20.00 Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu Warsztaty Dobrego Życia. Zajęcia pt.: "Wakacje na luzie" poprowadzą Monika Chmura i Magdalena Oberc – trenerki działające w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Twoja Siła.

Górnicy z kopalń świata na dawnej fotografii

W podróż szlakiem kopalń zaprasza międzynarodowa wystawa „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce od 26 kwietnia do 31 sierpnia 2024 r. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z zagranicznymi muzeami.

O powroźnictwie w grafice

Wystawa „Powroźnictwo w grafice z kolekcji prywatnej” opowiada o dwóch rodzajach aktywności człowieka, dość odległych od siebie, czyli umiejętności wytwarzania lin w zestawieniu z wyrafinowaną dziedziną sztuki - grafiką. Można ją oglądać od 18.04 do 25.08.2024 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce

Spektakularne dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze można podziwiać w Zamku Żupnym w Wieliczce od 4 kwietnia do 22 września 2024 roku na wystawie „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”.

Warsztaty teatralne dla Młodzieży Wspólnoty Niepełnosprawnej

Próba, próba i jeszcze raz próba… tak właśnie wtorkowe popołudnia spędza Wspólnota Młodzieży Niepełnosprawnej w wielickiej bibliotece! Z tygodnia na tydzień wszyscy intensywnie ćwiczą przed premierą spektaklu. Nad każdą próbą czuwa nasza reżyser Pani Edyta Trojańska-Urbanik, udzielając cennych porad i wskazówek. Premiera już niebawem!

100 lat temu w Wieliczce / luty 1923

W prasie codziennie, w lutym przed stu laty, wspominano o Wieliczce m. in. przy okazji postaci Ludwika Młynka, kilku przestępstw, paru spraw górniczych (w tym o renesansowym poemacie Adama Schrötera o salinach) i tajemniczych przepowiedniach meteorologicznych.