100 lat temu w Wieliczce / maj 1923

DATA I GODZINA
Wtorek, 06 czerwca 2023
godz. 9:02  -  9:02

Śpiesząc ze spóźnioną analizą wątków wielickich w prasie codziennej w maju sprzed stu laty przedstawiamy po krótce najważniejsze i najciekawsze wydarzenia dotyczące Wieliczki i wielickich okolic. Na czoło kolejki wysunął się oczywiście szeroko komentowany majowy przyjazd do Polski Marszałka Focha.
Marszałek Foch gościł w Krakowie od 11 maja. Grafik jego pobytu był napięty, spotkań wiele, udział w licznych wydarzeniach, obiady, przejazdy wśród owacji i kwiatów. Nie mogło się więc obyć bez wizyty w salinach wielickich 12 maja. „Wnętrze salin uczyniło na Marszałku Fochu niezwykłe wrażenie, czemu wielokrotnie dawał wyraz w rozmowie ze świtą” – tak relacjonowano przyjazd w Gazecie Porannej z 15 maja, a Naprzód z 14 maja uzupełniał, że była to wycieczka zaimprowizowana w ostatniej chwili acz nader interesująca. Wielickim wątkiem tej wizyty było także uroczyste powitanie przygotowane przez młodzież szkolną i z zakładów w Pawlikowicach oraz witający wieliczanie i muzyka salinarna grająca „Marsyliankę”. O wizycie pisali także Orędownik Grodziski, Głos Narodu, Dziennik Ludowy, Nowa Reforma, Gazeta Kaliska, Robotnik, Słowo Polskie.
Oprócz wizyty Marszałka Focha w maju warte zaznaczenia okazały się także wycieczki: ekonomiczna przemysłowców łotewskich, uczennic z Gimnazjum p. Gejenerówny oraz uczniów z 2-go Gimnazjum Męskiego w Częstochowie. Oprócz przybyłych w celach turystycznych powitać w maju także można było „prawie” stałego rezydenta. Wojewoda Krakowski mianowania i przeniesienia zarządził i urzędniczkę kancelaryjną w XII st. sł. Karolinę Flakównę przeniósł z Krakowa do Wieliczki i do służby w starostwie przydzielił. Być może niedługo też nowe miejsca pracy przybędą w Wieliczce, gdyż z kredytu 20 miljardów marek na rozbudowę miast w Polsce aż 2 miljardy otrzymało województwo krakowskie, w tym aby rozbudować także Wieliczkę. Ale nie tylko tak o Wieliczkę się będzie dbać – w kompetencjach utworzonego Zarządu Lasu Państwowych lasy wielickie leżą wszak również. A i opieka nad emerytami salinarnym, wdowami i sierotami została podniesiona na łamach prasy w dyskusji o roli panów Aywasa i Drobnera w tym temacie.
W maju nie mogło się obyć bez relacji z obchodów święta 1 maja, niestety uzupełnionych smutnymi wieściami z kopalni z tego dnia – czterech górników zostało ciężko rannych, w tym jeden śmiertelnie, w wyniku wybuchu wirówki solnej.
Zainteresowanych nabyciem ziemi wielickiej odsyłamy do ogłoszenia w Naprzodzie z 14 maja - nie lada grudka, bo aż 16 mórg ziemi, z domem, zabudowaniami, ogrodem i bonusem, gdyż wszystko zasiane. Wcześniej warto jednak przeczytać przestrogę płynącą z Poznańskiego, żeby swej świeżo nabytej ziemi potem nie stracić jak nieszczęsny rodak. Ale i tak, mimo zabezpieczeń majątku, może nas nieszczęście spotkać – tak jak pewną wieliczankę, która swój majątek ukryła jako guziki żakietu, licząc że jego niepozorność nie skusi złodzieja.
Więcej wieści z Wieliczki sprzed 100 lat za miesiąc!

Opis wycinków z grafiki:
Źródło internetowe / Tytuł dziennika lub czasopisma, numer zeszytu (data wydania), strona z notatką

Skróty użyte w grafice:
JBC – Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra