Czerwcowe spotkanie DKK
Treść
24 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszej rozmowy była książka „Iłła” Joanny Kuciel-Frydryszak – biografia Kazimiery Iłłakowiczówny, poetki, tłumaczki i jednej z najbardziej fascynujących postaci polskiej literatury XX wieku.
Dyskusja koncentrowała się nie tylko na bogatym i niełatwym życiorysie bohaterki książki, ale także na sposobie, w jaki autorka przedstawiła jej losy. Uczestnicy zwracali uwagę na ogrom pracy wykonanej przez Joannę Kuciel-Frydryszak, która na podstawie licznych źródeł stworzyła wielowymiarowy portret poetki – kobiety niezależnej, odważnej, a jednocześnie pełnej sprzeczności. Rozmawialiśmy o dzieciństwie Iłłakowiczówny, jej pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, bliskiej współpracy z Józefem Piłsudskim oraz o trudnych doświadczeniach wojennych i powojennych. Książka stała się także punktem wyjścia do rozmowy o losach kobiet, literaturze biograficznej oraz realiach minionych epok.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w spotkaniach DKK w minionym sezonie i życzymy udanych, pełnych książkowych inspiracji wakacji!
Przypominamy, że książki przeznaczone do lektury podczas wakacyjnej przerwy można odbierać w Wypożyczalni Głównej.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy we wrześniu. Do zobaczenia po wakacjach!
Autor: Justyna Turchan