Spotkanie noworoczne ze Wspólnotą Młodzieży Niepełnosprawnej

Spotkanie rozpoczęło się warsztatem „Myślę więc jestem, myślę więc pracuję nad sobą czyli o postanowieniach noworocznych” poprowadzonym przez dr Wandę Matras-Mastalerz. Poruszony został temat podejmowania postanowień noworocznych oraz wytrwałości w dążeniu do ich realizacji. Dowiedzieliśmy się, która część naszego mózgu przeszkadza nam w spełnianiu zamierzeń, a która mobilizuje do działania. Dzięki prelekcji uczestnicy dowiedzieli się jak skutecznie realizować postawienia, które większość z nas podejmuje z początkiem nowego roku.

Po warsztacie przyszedł czas na noworoczne życzenia, które złożył obecny na spotkaniu burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Noworocznego błogosławieństwa zgromadzonym udzielił ksiądz Krzysztof Dębski, opiekun Wspólnoty Młodzieży Niepełnosprawnej przy parafii św. Klemensa. Przy akompaniamencie gitary księdza Krzysztofa odbyło się wspólne kolędowanie. Następnie dyrektor biblioteki Piotr Sionko podsumował rok spotkań w wielickiej bibliotece, które obywały się w ramach projektu Siłownia Literacka. Spotkanie zakończyło się uroczystym poczęstunkiem, indywidualnymi rozmowa i wspomnieniami, nie zabrakło też kreślenia planów i życzeń na Nowy Rok.

Siłownia Literacka to projekt wielickiej biblioteki, w ramach którego młodzież niepełnosprawna ze wspólnoty działającej przy Parafii św. Klemensa w Wieliczce  bierze udział w warsztatach i spotkaniach. Tematyka zajęć jest dobrana w taki sposób, aby oddziaływała na procesy poznawcze: pamięć, myślenie, kreatywność, język oraz na procesy emocjonalno – motywacyjne, czyli wyrażanie i nazywanie emocji, wspomaganie motywacji, aktywizacja oraz rozpoznawanie elementów komunikacji niewerbalnej. Każdego roku członkowie wspólnoty uczestniczą również w wakacyjnym wyjeździe integracyjnym.

Patronem honorowym tej inicjatywy jest burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, któremu dziękujemy za wszelką okazaną pomoc i wsparcie działań grupy. Podziękowania należą się również przedstawicielom wielickich osiedli Śródmieście i Zdrojowe: Pani Teresie Grochal, Zofii Starmie oraz Kazimierzowi Freyowi, a także Pani Dominice Chylińskiej, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielczce.

Autor: Magdalena Magryta-Nowak