Historia Biblioteki w Zabawie

22 czerwca 1969 r. przekazano w Zabawie do użytku wszystkich mieszkańców wioski Wiejski Dom Kultury, w którym powstał punkt biblioteczny. Jednak to dopiero w marcu 1973 r. przydzielono osobny lokal dla biblioteki, i tak powstała Biblioteka Publiczna Gminy Wieliczka – Filia w Zabawie. Pracę podjęła w niej Henryka Lidwin, kierując biblioteką do przejścia na emeryturę w 2001 roku. Po niej stanowisko objęła Iwona Tynor, która pracuje do dnia dzisiejszego.
Stan księgozbioru na koniec 1973 r. wynosił 1041 woluminów, zarejestrowanych było 107 czytelników. W ciągu kolejnych lat, pod opieką i nadzorem Filii w Zabawie, zaczęły działać punkty biblioteczne w Sułkowie, Sierczy, Lednicy, Małej Wsi i Sygneczowie. Jednak z różnych powodów, zostały one zlikwidowane.

Biblioteka na początku prowadziła działalność kulturalno-oświatową, współpracowała ze wszystkimi organizacjami działającymi na terenie wsi, organizowała spotkania autorskie i z mieszkańcami wsi, imprezy czytelnicze i okolicznościowe. Ścisła współpraca z miejscowym Kołem Gospodyń zaowocowała udziałem w dożynkach oraz wspólną wystawą rolniczą połączoną z wystawką książek o tematyce rolniczej.

Na przestrzeni lat biblioteka zmieniała wielokrotnie lokal. Ostania przeprowadzka odbyła się w 1990 r. na I piętro Domu Strażaka i mieści się tam do dnia dzisiejszego.
Pierwszy remont miał miejsce w 2004 roku. Lokal biblioteki został odnowiony, położono panele podłogowe, pomalowano ściany, wymieniono oświetlenie, dzięki czemu zrobiło się jaśniej i przytulniej. Kolejne lata, to kolejne modernizacje i nowa aranżacja. W roku 2022 w filii zostały wymienione wszystkie regały i zainstalowano nowe, energooszczędne oświetlenie.

W 2008 r. filia została skomputeryzowana, a rok później zakupiony został system biblioteczny PATRON do obsługi biblioteki i czytelników. W 2013 r. Gmina Wieliczka przekazała laptopy i urządzenia wielofunkcyjne dla wszystkich filii bibliotecznych z terenu Gminy Wieliczka ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Czytelnicy od tej pory mają do dyspozycji laptopy oraz darmowy dostęp do Internetu.
W lutym 2018 r. uruchomiono elektroniczny system wypożyczania książek. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy tej biblioteki mogą w katalogu internetowym sprawdzić dostępność danej pozycji, dokonać jej rezerwacji lub zamówienia oraz uzyskać informację o przewidywanym terminie zwrotu.

Rok 2013 był rokiem jubileuszowym, biblioteka świętowała swoje 40-lecie. Z tej okazji odbył się piknik rodzinny pod tytułem „Wyspa Piratów”. Zgromadził on licznych gości i sympatyków biblioteki w Zabawie. W tym przedsięwzięciu uczestniczyła OSP w Zabawie, dając możliwość połączenia sił we wspólnym działaniu.

Biblioteka włącza się do wszelkiego rodzaju imprez o charakterze lokalnym. Promuje książkę, zdrowy styl życia i spędzania wolnego czasu podczas pikników rodzinnych i imprez okolicznościowych. Są to duże imprezy integrujące całe środowisko lokalne oraz angażujące działające we wsi organizacje, a szczególnie Ochotniczą Straż Pożarną. Coroczne spotkania ze św. Mikołajem, odbywające się na sali remizy strażackiej, gromadzą dużą grupę dzieci, które w tym dniu obdarowywane są słodyczami i prezentami, zebranymi od lokalnych sponsorów. Zabawa w Zabawie, coroczna plenerowa impreza organizowana przez OSP, jest okazją do promocji książki i czytelnictwa. Stoisko biblioteczne cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych mieszkańców i przybyłych gości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania z podróżnikami Andrzejem Pasławskim oraz Agnieszką i Marcinem Lewandowskimi.

Tydzień Bibliotek, Dzień Dziecka, zajęcia wakacyjne i feryjne, warsztaty rękodzielnicze gromadziły i gromadzą nadal sporą grupę młodych czytelników. Czekają na nich gry i zabawy, zmagania literackie, warsztaty manualne i hobbystyczne oraz słodkie niespodzianki. Biblioteka współpracuje od lat ze Szkołą w Sułkowie organizując dla uczniów lekcje biblioteczne, konkursy plastyczne oraz spotkania z literaturą. W ostatnich latach do grona przyjaciół biblioteki i miłośników książeczek dołączyły dzieci z Klubem Malucha w Zabawie.

Biblioteka w Zabawie na przestrzeni 50 lat swojej działalności wpisała się na stałe na karty historii swojej miejscowości. Inicjowała i wspierała działania kulturalno-oświatowe i uczestniczyła w życiu mieszkańców i miejscowości. Można by powiedzieć, że to Złote Gody – przez 50 lat była związana z miejscowością Zabawa. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów wspierających rozwój mieszkańców, powodzenia w realizowaniu wyznaczonych celów oraz wszelkiej pomyślności na kolejne lata działalności.
Pamiętajmy, że Biblioteka to nie tylko książki, to także centrum życia kształtujące tradycję, pamięć, rozum i postęp oraz ludzie, którzy tę bibliotekę tworzą.

Autor: Iwona Tynor