100 lat temu w Wieliczce / styczeń 1923

DATA I GODZINA
Wtorek, 31 stycznia 2023

Dokładnie sto lat temu cała Polska żyła procesem Eligiusza Niewiadomskiego, zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza. Zabójca został skazany na śmierć a wyrok wykonano 31 stycznia 1923 roku. Co natomiast działo się lokalnie w Wieliczce i okolicach, na tyle interesującego lub ważnego, że aż wartego wzmianki w prasie?
Dziennikarza Przyjaciela Ludu zbulwersowało postępowanie pewnego księdza, który ustosunkował się z ambony właśnie do zabójstwa Narutowicza. Lepszą jednak ciekawostkę stanowi tajemnicza miejscowość owego wystąpienia – Krystynów w pow. Wieliczka. Czy ktoś wie, gdzie taka miejscowość się znajdowała? A może to jakiś błąd? Ksiądz Ziemiański z Dziekanowic natomiast padł ofiarą włamania i stracił dobytek, którego brak może przysporzyć nie lada problemów zwłaszcza w zimie (m. in. zginęła garderoba i bielizna). Z kolei rodzina zmarłego w grudniu Aurelego Gozdawy Dydyńskiego dziękuje duchowieństwu wielickiemu za okazaną dobroć i wprost bezprzykładne zajęcie się ś. p. Zmarłym.
W kontekście Wieliczki oczywiście nie można nie napisać o cenach soli, które wzrosły o 150% (Piast, 21 stycznia) i podatku na sól Wileńskiej Izby  (Słowo, 17 stycznia) oraz o podwyżkach, które wywalczyli górnicy salinarni (Robotnik, 26 stycznia).
6 stycznia odbyło się zebranie organizacyjne Związku Strzeleckiego w Wieliczce, w wyniku którego zatwierdzono oddział wielicki Związku Strzeleckiego protokołem L. 155 (Strzelec, 1 lutego). Natomiast nic ze strzelania nam nie przyjdzie w rozwiązywaniu zagadki Pani Bronisławy S. z Wieliczki, którą autorka zamieściła na łamach Nowości Ilustrowanych. Dobrej zabawy!
Obszerne wspomnienia o Pawlikowicach i tamtejszym zakładzie opiekuńczym dla dzieci zamieszcza na łamach Wiadomości Krakowskich niejaki Chełmiński opisując swoją wycieczkę.
Dziennik Urzędowy dla Okręgu Szkolnego Krakowskiego obwieścił, że nadał opróżnioną posadę w gimnazjum w Wieliczce Tadeuszowi Korpalowi oraz zamieścił wykaz darowizn z Wieliczki, jakie płynęły na Dom Wycieczkowy dla Młodzieży w Krakowie.
Więcej wieści z Wieliczki sprzed 100 lat za miesiąc!

Opis wycinków z grafiki:
Źródło internetowe / Tytuł dziennika lub czasopisma, numer zeszytu (data wydania), strona z notatką

Skróty użyte w grafice:
JBC – Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra