Storytelling w Sztuce Nowych Mediów

17 czerwca 2024 roku - w Mediatece - odbyły się warsztaty storytellingowe, zrealizowane w ramach projektu "Sztuka Mediów dla Wszystkich". Projekt - goszczący w murach  Mediateki - Biblioteki Miejskiej w Wieliczce - jest wspólną inicjatywą Fundacji  Czas Dzieci oraz artystów z krakowskiej Intermediateki. Warsztaty, zatytułowane "Storytelling w Sztuce Nowych Mediów", były adresowane do uczniów z 6 klasy szkoły integracyjnej.  Podczas zajęć, uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki tworzenia opowieści za pomocą technik scenariuszowych i tradycyjnych technik plastycznych. Całość zrealizowana została z wykorzystaniem elementów gry.
Uczniowie tworzyli bohaterów, budowali fabułę i ilustrowali kluczowe sceny swoich historii. Zajęcia były dynamiczne i angażujące, co sprzyjało integracji i wspólnej zabawie. Młodzież zdobywała wiedzę na temat nowych mediów, wzbogacając umiejętności narracyjne i komunikacyjne.

Warsztaty przeprowadziła  artystka sztuk wizualnych, reżyser, mgr sztuki - Anna Jowita Ciołkiewicz (Intermediateka). Projekt powstał przy  współpracy z Panią Jolantą Wrzesińską z Fundacji Czas Dzieci - (koordynacja projektu, asystent do spraw ON)  oraz  Panią Pauliną Wandas z Działu dla Dzieci i Młodzieży Mediateki - Biblioteki Miejskiej w Wieliczce, przy wsparciu Pań nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce.
Fundacja Czas Dzieci, organizator projektu, stawia sobie za cel kreowanie nowych możliwości rozwoju dla najmłodszych. Kształci, inspiruje, rozwija talenty i pasje, pokazując, że nie ma rzeczy niemożliwych. Fundacja szczególnie angażuje się w upowszechnianie kultury, tworząc przemyślane i angażujące inicjatywy, które prowadzą do jasno wytyczonych celów.
Intermediateka, współorganizator warsztatów, skupia artystów sztuk wizualnych,  absolwentów krakowskiej ASP, architektów, scenografów i filmowców i pedagogów. Organizacja realizuje projekty artystyczne z wykorzystaniem nowych technologii, łącząc sztuki wizualne, film i muzykę w unikalny sposób.
Podczas warsztatu uczestnicy rozwijali umiejętności kreatywnego myślenia i prezentacji, wzmacniali pewność siebie oraz ćwiczyli współpracę w grupie. Wspólna praca nad opowieściami i ilustracjami zaowocowała nie tylko wspaniałymi historiami, ale również niezapomnianymi przeżyciami, na co najlepszym dowodem były uśmiechy na twarzach dzieci. Warsztaty odbyły się dzięki gościnności Mediateki w Wieliczce.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2024.

Autor: Anna Jowita Ciołkiewicz