2. Małopolski Konkurs Gminnych Koalicji Programu Rozwoju Bibliotek

Konkurs organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie w 2012 r., na którym wielicka biblioteka zdobyła I miejsce za projekt „2 wielickie dyktando”.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna została laureatem Małopolskiego Konkursu Gminnych Koalicji Programu Rozwoju Bibliotek (PRB) organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, zdobywając pierwsze miejsce za projekt „II wielickie dyktando”.
Nagrodę, laptop firmy Acer, specjalistyczną mysz bezprzewodową oraz 16 GB USB pendrive, z rąk Anny Wiśniewskiej - zastępcy dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Ireneusza Ptaszka, małopolskiego koordynatora Programu Rozwoju Bibliotek odebrali: Agata Czarnota-Bajorek – dyrektor wielickiej biblioteki oraz Łukasz Sadkiewicz – zastępca burmistrza Wieliczki.

21 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, odbyła się Konferencja Regionalna PRB, pod hasłem „Biblioteka? Ty tu rządzisz!”, na której wręczono nagrody bibliotekom, które zgłosiły do konkursu swoje projekty, realizowane razem z koalicjantami na rzecz lokalnej społeczności. Biblioteka w Wieliczce zgłosiła do konkursu dwa projekty „Wielickie dyktando” oraz „Klub Aktywnego Seniora”. Pierwsze miejsce zdobyło „Wielickie dyktando”, jako przykład koalicji kilku instytucj, osób prywatnych oraz sponsorów, którzy wspomagali bibliotekę w jej działaniach na rzecz szerzenia czytelnictwa i dbałości o język polski.

Przedsięwzięcie, jakim jest Wielickie Dyktando, nie mogłoby zostać zrealizowane gdyby nie współpraca biblioteki oraz pomoc gminnych instytucji oraz sponsorów, a także wsparcie patronów honorowych i medialnych. Organizowanie tak dużej imprezy powiatowej wymaga szeroko zakrojonych działań, dążących do zsynchronizowania zaplecza technicznego, zasobów ludzkich, opieki merytorycznej oraz działań promocyjnych.

Naszej bibliotece, dzięki zawiązanym koalicjom formalnym i nieformalnym, udało się zorganizować dla czytelników oraz mieszkańców powiatu ciekawą imprezę, popularyzującą język ojczysty oraz umożliwiającą atrakcyjne, pod względem kulturalnym, spędzenie majowego weekendu. Koalicja formalna została zawiązana pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka, Starostwem Powiatu Wielickiego, CER Solne Miasto oraz Szkołą Muzyczną I st w Wieliczce.
Pozytywny odbiór imprezy wśród uczestników oraz opinia społeczna, w tym samorządu lokalnego, utwierdzają nas w przekonaniu, że Biblioteka, to więcej niż myślisz!

Dziękujemy za uznanie i już teraz zapraszamy do uczestnictwa w III Wielickim Dyktandzie oraz do współpracy przy jego organizacji!