Ruszają zapisy na 10. Wielickie Dyktando

15 października 2022 roku o godz. 11:00, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, rozpoczną się zmagania dziesiątej edycji lokalnego konkursu ortograficznego. Autorem tekstu najeżonego trudnościami będzie dr hab. Mirosława Mycawka.

Noc Bibliotek w wielickiej bibliotece

W piątkowy wieczór w budynku Wielickiej Mediateki odbyła się VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja pod hasłem „To musi się powieść” przeniosła mieszkańców Wieliczki do magicznego świata „Alicji z Krainy Czarów”.

Nowy wspaniały świat bibliotek czy niepewne jutro?

W ostatnim tygodniu września pracownicy biblioteki wzięli udział w dwudniowej IV Międzynarodowej Konferencji Biblioteki Kraków „Nowy wspaniały świat biblioteki czy niepewne jutro”. Konferencja jak i warsztaty oscylowały wokół funkcji i roli biblioteki w dzisiejszych czasach.

Podróż WEHIKUŁEM CZASU podczas III Dnia z historią

W niedzielne popołudnie mieliśmy okazję przenieść się wraz z uczestnikami III Dnia z historią pn. „Wehikuł czasu” oraz grupą rekonstrukcyjną „Kompania Gryfitów” do XV wieku. Wydarzenie organizowane już po raz trzeci przez wielicką bibliotekę pod patronatem honorowym Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła rozpoczęło się pokazem mody średniowiecznej w sali kinowej Mediateki, podczas którego rekonstruktorzy zaprezentowali jak wyglądał i zmienił się strój mieszkańca Europy u schyłku średniowiecza.

Nowości wydawnicze w Wielickiej bibliotece i jej filiach

Przyjemnie nam poinformować o uzyskanych środkach finansowych z „Dofinansowania ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025” zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”. Biblioteka otrzymała na ten cel 12 500 zł.

Kampania wrześniowa

1 września 1939 roku, po agresji III Rzeszy na Polskę, rozpoczęła się wojna pomiędzy obydwoma państwami, nazywana potocznie kampanią wrześniową. Konflikt ten zapoczątkował trwające do 1945 działania zbrojne II wojny światowej na terenie europejskim.

Bitwa Warszawska

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. u progu stolicy Polski rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Przez wielu historyków jest określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18 najważniejszą bitwę świata, wpływającą na bieg historii.