Siłownia Literacka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza Wspólnotę Młodzieży Niepełnosprawnej na spotkanie warsztatowe organizowane w ramach Siłowni Literackiej wprowadzające w wyjątkowy świat teatru i wyobraźni pt. Magia Teatru, którego celem będzie rozwijanie kreatywności oraz umiejętności wyrażania emocji. Spotkanie online odbędzie się 27.05.2021 r. o godzinie 17:00.

Warsztaty teatralne są źródłem różnorodnych przeżyć. Dostarczają uczestnikom wielu korzyści duchowych: satysfakcji, zadowolenia, spokoju oraz odprężenia. Uczą panowania nad negatywnymi emocjami, a członkostwo w grupie teatralnej kształtuje umiejętność pracy i współdziałania w zespole, jak również sprzyja wyrabianiu postawy współdecydowania i współodpowiedzialności za grupę. Uczestnicy dzięki prowadzonej terapii będą zdobywać poczucie tożsamości, identyfikować się z grupą i nawiązywać nowe  więzi społeczne.
Na pierwszym spotkaniu poznamy niezwykle ważny element teatralny, jakim jest rekwizyt. Porozmawiamy o tym, jak różne rekwizyty – często przedmioty codziennego użytku – zmieniają znaczenie w rękach aktora i stają się „postaciami teatralnymi”. Sprawdzimy, jak dzięki wyobraźni możemy przypisać niecodzienną rolę rekwizytom.
Spotkanie poprowadzi dla nas Pani Edyta Trojańska-Urbanik, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz instruktor teatralny. Pani Edyta warsztaty teatralne prowadzi od 2004 roku oraz jest jurorem konkursów i festiwali teatralnych, min.  Festiwalu Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. Na co dzień pracuje z młodzieżą, z którą na przestrzeni lat zdobywa szereg nagród na festiwalach i konkursach teatralnych. Od 2012 roku kieruje również gdowskim Uniwersytetem III Wieku.

Autor: Edyta Frączek