100 lat temu w Wieliczce / 19-25 kwietnia 1920

Czwartek, 07 stycznia 2021
godz. 0:00  -  23:59

>>> 19-25 kwietnia 1920 <<<

W kopalni wielickiej konflikt pomiędzy dwoma organizacjami zawodowymi pędzi pełną parą. Na łamach Robotnika Polskiego można przeczytać protest do zarządu polskiego w Warszawie przeciwko przymusowemu strącaniu z zapłaty robotniczej na rzecz partii socyalistycznej (przeczytaj o szczegółach w artykule, s. 1, 3, 4). Przy okazji owego konfliktu pojawiają się informacje o losach dworów w Sygneczowie i w Sierczy (o czym wspomina także Gazeta Warszawska), które zmieniły właścicieli (nietypowo) oraz o zarzutach dotyczących „praktyk” typowania budynków zniszczonych wskutek inwazyi rosyjskiej do naprawy przez lokalną filie odbudowy kraju. Przy okazji kopalnianych tematów Nowa Reforma informuje, iż Wieliczkę nawiedzi spiska wycieczka, dla której dodatkowo w klasztorze OO. Franciszkanów zostanie urządzona wieczornica.

Gazeta Śledcza szczegółowo wylicza straty, jakie poniósł dom  Pana Karola z Liplasu na skutek napadu rewolwerowców (m. in. 4 chustki na głowę, 7 poszew, 1 chleb), a jeżeli chcecie poznać dane sprawców i ich jakże szczegółowy rysopis zerknijcie do artykułu w Polonie, s. 17-18. Oby szybko sprawców złapano i karę wymierzono. Czy będzie tak surowa jak ta, która spotkała niejakiego S. Sempiaka, który dopuszczał się napadów rabunkowych w okolicy Wieliczki i Skawiny?

Wieści bardziej pozytywne płyną z tygodnika Warta, gdzie ciąg dalszy zeszłotygodniowej dobrej passy niejakiej Baśki z Wieliczki można śledzić. Swoją szansę w Wieliczce mogą mieć także nauczyciele, którzy posad szukają, gdyż nabór ogłaszają szkoły męskie wydziałowa i powszechna. A gdyby ktoś poważanie szykował się do pracy na roli, jakiejś wycinki lub sianokosów, można do zarządu dóbr w Biskupicach się udać – tam amerykańskie siekierki i żniwiarko-wiązałki do sprzedania są.

Więcej wieści z Wieliczki sprzed 100 lat za tydzień!

Opis wycinków z grafiki:
Źródło internetowe / Tytuł dziennika lub czasopisma, numer zeszytu, data wydania, strona z notatką

Skróty użyte w grafice:
JBC – Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa