100 lat temu w Wieliczce / MAJ 1918

DATA I GODZINA
Czwartek, 07 stycznia 2021
godz. 0:00  -  23:59

W maju obserwujemy dalsze potyczki owego oddziału, bohaterskie aczkolwiek nie kończące się powodzeniem, czyli bitwę pod Kaniowem. W maju powołano także Związek Legionistów Polskich, najstarszą polską organizację kombatancką. A w Wieliczce…

>>> MAJ 1918 <<<

Zamianowań wszelkich ciąg dalszych. Jego Cesarska i Królewska Apostolska Mość przesuwa pionki na szachownicy wielkiej edukacji tam i z powrotem. A to kogoś awansuje na dyrektor, ale w innej szkole niż dotychczas uczył, a to znów kogoś wręcz przeciwnie – przenosi w stan spoczynku. Tam z kolei jakiś awans się napatoczy lub przenosiny do innej placówki szkolnej, nierzadko niestety w innej miejscowości. Można też było postarać się o „opróżnioną” wcześniej posadę dyrektora szkoły realnej w Wieliczce. Kto bardziej w finansach niż oświacie miał rozeznanie mógł z kolei postarać się o posadę kontrolera kasy miejskiej i to – UWAGA - z poborami aż X rangi. Z mocnymi wszakże obostrzeniami – kandydat nie mógł być starszy niż 40 lat i koniecznie musiał być biegły w „buchalterii”. Czy wśród zgłoszeń znaleźlibyśmy wtedy jakąś Panią? A żeby dopełnić wszelkich zamianowań trzeba także ordery wręczyć, np. krzyż wojenny za zasługi cywilne trzeciej klasy.

Przejdźmy do sprawunków. Jeżeli macie do sprzedania bagatelka 50 lub 200 morgów ziemi to wykorzystując wehikuł czasu polecamy skontaktować się z niejakim Panem Szewczykiem z Wieliczki. Nie zapomnijcie także o licytacji koni wojskowych – okazy nie do zdarcia przez najcięższe walki frontowe można było kupić już 6 i 21 maja. Kopalnia wielicka także na zakupy się wybiera i szuka dostawcy materiałów opałowych, lnianych, konopianych; żelaza, drzewa, desek, smarów i olejów. Czy ktoś wie, cóż to takiego: mutry, rury flanszowe, licarki, cutry i pramsle? Skoro przy temacie kopalni jesteśmy (bo przecież dzień bez wzmianki o kopalni lub górnictwie to dzień stracony) – salinarze z Wieliczki i Bochni do organizacji zawodowej tłumnie wstępują (około 700 osób) i o aprowizacji kopalń dyskusje żywe prowadzą na forum z doktorem E. Bobrowskim na czele. Ciekawi jednak puste miejsce w środku prasowej notatki. Cóż tam mogło się znajdować, a czego zdecydowano się ostatecznie nie ujawnić drukiem?

Opis wycinków z grafiki:
Źródło / Tytuł dziennika lub czasopisma, numer zeszytu, data wydania, strona z notatką

Skróty użyte w grafice:
JBC – Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa