Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla promocji czytelnictwa

Wielicka biblioteka znalazła się w gronie 14 wyróżnionych bibliotek w Polsce, które w 2013 roku w sposób szczególny wyróżniły się i działały na rzecz rozwoju czytelnictwa.

Wielicka biblioteka znalazła się w gronie 14 wyróżnionych bibliotek w Polsce, które w 2013 roku w sposób szczególny wyróżniły się  i działały na rzecz rozwoju czytelnictwa.
W piątek 7 marca dyrektor wielickiej książnicy Agata Czarnota-Bajorek odebrała z rąk ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego dyplom w uznaniu zasług dla rozwoju czytelnictwa przyznany dla Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce.

W czasie gali w Pałacu Rzeczypospolitej minister Bogdan Zdrojewski nagrodził najpierw pierwszą dziesiątkę laureatów Rankingu Bibliotek, organizowanego przez Instytut Książki we współpracy z „Rzeczpospolitą”. Docenione zostały osoby, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Specjalne wyróżnienia odebrali także bibliotekarze i osoby pracujące na rzecz bibliotek, które w sposób szczególny wyróżniły się w 2013 r. swoimi działaniami i zostały docenione w konkursach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Akademii Orange oraz Instytutu Książki. To właśnie w ich gronie znalazła się wielicka biblioteka.

- Cieszy nas uznanie dla wielickiej biblioteki, która już od lat w sposób szczególny działa na rzecz rozwoju czytelnictwa. Nagroda jest efektem wieloletniej pracy całego zespołu biblioteki, który z pasją i wielkim zaangażowaniem realizuje działania okołobiblioteczne i czytelnicze często wykraczające poza standardową działalność biblioteki. Bardzo mu za to dziękuję i cieszę się, że mogę pracować z tak wspaniałymi ludźmi – mówi Agata Czarnota-Bajorek dyrektor wielickiej książnicy.

Biblioteki są niezwykle ważne, ponieważ to jedyne instytucje kultury, które mocą ustawy istnieją w każdej gminie, tworząc sieć ponad ośmiu tysięcy placówek w całym kraju. Są także instytucjami zaufania publicznego, które w skuteczny sposób przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.

- Dzięki wsparciu lokalnych władz wielicka biblioteka stale się rozwija i staje się miejscem tworzonym z pasją przez ludzi i dla ludzi. Gratuluję wszystkim laureatom, a w sposób szczególny dziękuję Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego, która nominowała nas do nagrody – mówi Agata Czarnota-Bajorek

W trakcie spotkania przedstawione zostały najnowsze wyniki badań stanu bibliotek publicznych w Polsce. Wynika z nich, że w 2012 roku udało się zahamować trwający od kilku lat spadek liczby wypożyczeń w bibliotekach, wzrosła liczba zarejestrowanych użytkowników bibliotek oraz wydatków na zakup nowości.